The Hunger Games 

"Chwytam jego rękę i ściskam ją mocno, przygotowując się na spotkanie z kamerami.
Boję się chwili, w której będę musiała ją puścić..."
Pytania na które tylko książka może odpowiedzieć.

Dlaczego trybuci współpracowali ze sobą, skoro i tak, żeby przeżyć, trzeba było zabić wszystkich przeciwników?


Dystrykty 1,2 i 4, posyłają na arenę zawodowców, specjalnie szkolonych do walki w Igrzyskach. Łączyli się w grupy, aby łatwiej było im wytropić słabszych. Potem prawdopodobnie rozpoczynała się rzeż. Wygrywał najsilniejszy i najsprytniejszy.


Dlaczego pozwolili Peecie dołączyć do ich grupy? W końcu był tym „słabszym”.

Zawodowcy byli zazdrośni, gdy ogłoszono, że Katniss zdobyła 11-tkę. Wierzyli, że Peeta, jako jej udawany chłopak, zna jej słabe cechy, ale i atuty. Mógł pomóc im w jej odnalezieniu. Potem najpewniej by go zabili.

Dlaczego Katniss wysadziła żywność zawodowców?

Katniss na samym początku ciągle ukrywała się w lesie. Gdy sprzymierzyła się z Rue, pozyskała bardzo ważne informacje na temat taktyki jaką stosują zawodowcy, ale i jak pozyskują pożywienie. To oni mieli dostęp do rogu obfitości, więc nie musieli zaprzątać sobie głowy jej zdobywaniem. Katniss zrozumiała, że najpewniej nie potrafią jej zdobywać. Wysadzając jedzenie, pozbawiła ich jedynego dostępu do pokarmu, bez którego nie byli w stanie przetrwać.

Dlaczego sponsorzy w ogóle pomagali trybutom? Jaki był sens skoro i tak chodziło o to, aby zabijanka była jak najkrwawsza? 

Myślę, że była to dla nich dobra inwestycja. Gdy trybut wygrał, byli postrzegani jako ci, którzy potrafili pomóc innym w przeżyciu. Zapewne chodziło o różne zakłady lub sprzedaż produktów. Ani książka, ani film nie pokazują tego, ale myślę, że  sponsorzy mogli umieścić swoją reklamę lub nazwisko w przerwach między transmisjami. Niektórym też może mogło chodzić o coś w rodzaju wdzięczności, od mieszkańców dane dystryktu.

Dlaczego Katniss ukrywała się w lesie, zamiast tropić innych trybutów? Mogła przecież zabijać ich z ukrycia, strzelając z łuku.

Mogła, ale myślę, że miała swoje zasady, którymi się kierowała. Co prawda, zabiła chłopaka z jedynki, ale tylko po to aby pomścić Rue. Zabijanie nie jest takie proste jak się wydaje. Trzeba mieć mocną psychikę. Do tego brzydziła się Igrzyskami i zapewne nie chciała przykładać ręki do zaplanowanej rzezi.

Dlaczego Katniss nie zrobiła swojego własnego łuku?

Nie wiedziała jak. Kilka razy próbowała, ale nic z tego nie wyszło. Łuk, którego używała w 12, został zrobiony przez jej zmarłego ojca.

Mieszkańcy dwunastki mieli do swojej dyspozycji liczne pola i łąki. Czemu niczego nie uprawiali?

Każdy dystrykt miał swoje zadanie. Zapewne ten kto miał ziemię, uprawiał coś na własną rękę, ale przeważnie wszyscy byli górnikami.

Jeżeli wszyscy są głodni, to dlaczego piekarnia działa? W końcu na chleb potrzebne są mąka, jaja mleko?

To nie było tak, że każdy umierał z głodu. Nawet w 12 był mały rynek, na którym bogatsi mogli sobie na coś lepszego pozwolić.

Peeta nie miał wcale lepiej niż inni. Sam mówił, że nigdy nie jadł niczego, co nadawało się do sprzedaży, jedynie różne resztki, które zostały po pieczeniu. Noi wiewiórki od Katniss.

Rodzina Peety ma świnie. Szybko się rozmnażają, a ich mięso jest bardzo dobre do jedzenia. Dlaczego inni mieszkańcy nie hodowali świń?

Nie każdego było zapewne na nie stać.

Dlaczego wszyscy mieszkańcy 12, gdy Katniss zgłasza się na trybuta, oddają jej cześć specyficznym gestem dłoni?

Chcieli jej pokazać, że szanują jej decyzję i jest godna podziwu.

Dlaczego Katniss nie korzysta z luksusów niekończącego się pożywienia w Kapitolu?

Nie wiem. W książce jak najbardziej objada się za wszystkie czasy, więc nie wiem dlaczego nie miałaby tego robić w filmie. Może filmowa Katniss była wszystkim zbyt przytłoczona?

Czy arena to prawdziwe miejsce, czy tylko wirtualna, bardzo realistyczna iluzja?

To prawdziwe miejsce. Zazwyczaj po zakończonych Igrzyskach staje się atrakcją turystyczną.

Dlaczego zawodowcy nie pilnowali Katniss, kiedy czekali, aż zejdzie z drzewa?

Glimmer miała to robić, ale zasnęła.

Kiedy zawodowcy rozpalają ogień pod drzewem na którym jest Katniss, dlaczego nie postawią go w płomieniach?

Książka tego nie podaje. Prawdopodobnie chcą ją zabić własnymi rękoma.

Dlaczego Clove nie zabiła od razu Katniss, gdy miała na to okazję?

Ona nie tylko chciała ją zabić. Chciała napawać się tą śmiercią. Ale też chciała dać publiczności dobre show. Może też zależało jej na sponsorach?

Dlaczego nie podano, że cały dystrykt dostanie roczne dostawy żywności, jeśli Katniss wygra>

Film również nie podaje o Wiosce Zwycięzców lub Awoksach, co czyni książkę doskonałą lekturą.

Tworzenie stron WWW - Kreator stron internetowych